Eico leverer igen et meget positivt og solidt resultat, der for 2019 viser flot fremgang på både top- og bundlinje, herunder en vækst i bruttofortjenesten på 13,4 procent.

Brønderslev, 13. maj 2020 – Eico, der er en af Danmarks førende distributører af hvidevarer og markedsledende inden for emhætter, har i 2019 opnået det bedste resultat i virksomhedens historie, både i forhold til omsætning, bruttofortjeneste samt resultat før skat. I 2019 var væksten i bruttofortjeneste på 13,4 procent, og virksomheden præsterede et resultat før skat på 6,5 millioner kroner.

Jeg ser dette som et meget tilfredsstillende resultat, og at det derudover er ”historisk godt” viser, at vi er inde i en meget stabil og sund udvikling. Desuden er det positivt, at vi igen i år formår at præstere en vækst i bruttofortjenesten, som også er markant højere end sidste års vækst. Det vidner om, at vores langsigtede strategier, ambitioner og udviklingsmål fungerer efter hensigten“, udtaler Michel Jacobsen, CEO i Eico og fortsætter:

Årets positive regnskabstal er et resultat af flere års kontinuerlige investeringer i både organisationen og vores medarbejdere. Vi har formået at skabe rammerne for en solid og fremtidsrettet virksomhed, og vores fremgang i 2019 er samtidig også båret af succes på eksportmarkederne, der udviser en vækst i eksportomsætningen på 20 procent – dette på trods af en udfordrende nordisk valutasituation. Derudover har vi i løbet af 2019 indgået en distributionsaftale med Vestfrost vinkøleskab, hvilket er et helt nyt forretningsområde, som har præsteret over forventning“.

I løbet af 2019 har Eico haft en tilgang på seks årsværk, hvilket svarer til en vækst i antal medarbejdere på 22 procent.


Udsigterne for 2020 og Covid-19
Forventningerne til virksomhedens udvikling og økonomiske resultater er positive for 2020. Eico har i starten af året tilføjet Finland til porteføljen af eksportmarkeder, og i foråret indgik virksomheden en banebrydende nordisk distributionsaftale med hvidevareproducenten Vestel, der blandt andet producerer de kendte hvidevarebrands Sharp og Vestfrost.

Den nye aftale med Vestel booster vores omsætning i 2020 og gør os i stand til at levere ”hele hvidevarepakken”, hvilket blandt andet positionerer os positivt i forhold til projektmarkedet. Derudover ser vi fortsat et stort potentiale på vores eksportmarkeder, herunder det nyeste skud på stammen, Finland“, siger Michael Jacobsen, før han afslutter:

Når det er sagt, så er der naturligvis en vis usikkerhed omkring, hvordan Corona-situationen påvirker købekraften i vores markeder, og om der kommer en ”2. bølge”. Foreløbig er vores virksomhed og branche dog ikke voldsomt ramt, og med den viden vi har i dag, forventer vi stadig en betydelig vækst i omsætningen i et 1-3 års perspektiv“.

Tidligere artikelUddannelse og implementering af kvalitetssikring i byggeprojekter
Næste artikelPlatform.as opruster i bestyrelsen med anerkendt brancheprofil